NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 

Mleko

Jak długo (mogę i) powinnam karmić piersią moje dziecko?

O tym, jak długo będziesz karmić piersią swoje dziecko, zadecyduj sama. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, ponieważ mleko matki dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Pierwsze posiłki uzupełniające możesz wprowadzić do diety malucha nie wcześniej niż po ukończonym 4. miesiącu życia (i nie później niż po 6. miesiącu). Należy wówczas zastąpić jeden posiłek mleczny nowym produktem, np. kaszką.

Jak najlepiej przygotować siebie i dziecko do karmienia piersią?

W trakcie karmienia bardzo ważne jest otoczenie – powinnaś wybrać miejsce, w którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko czujecie się swobodnie. Zdecyduj, co będzie dla Was najlepsze – Twoje łóżko, kanapa, a może wygodny fotel. Na pewno na początku oboje potrzebujecie dużo spokoju. Cenne wskazówki na temat karmienia piersią otrzymasz od swojej położnej lub doradcy laktacyjnego.

Chciałabym przestać karmić piersią, jednak moje dziecko nie chce pić z butelki żadnych płynów – co mogę zrobić?

Nie przejmuj się – wiele dzieci na początku nie akceptuje smaku „obcego” mleka. Uzbrój się w cierpliwość i ponawiaj co jakiś czas próby karmienia butelką. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym szczególnym okresie. Aby przekonać malucha do picia z butelki, nalej kilka kropel swojego mleka na smoczek, aby pobudzić odruch ssania u dziecka. Możesz także poprosić męża lub inną osobę, aby nakarmiła szkraba – jeśli pociecha poczuje zapach Twojego mleka, może nie mieć ochoty na mleko modyfikowane. Możesz także początkowo odciągać swój pokarm i podawać go maluchowi butelką – będzie mu na pewno łatwiej zaakceptować butelkę, gdy poczuje znany mu smak mleka.

Które mleko jest najlepsze dla mojego dziecka?

W pierwszych 6 miesiącach życia, najlepszym pokarmem dla Twojego dziecka jest mleko mamy, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu jest idealnie dopasowane do potrzeb niemowlęcia. Mleko mamy zawiera także cenne przeciwciała, które chronią Twoją pociechę przed infekcjami. A dodatkowo karmienie naturalne sprzyja budowaniu bliskiej więzi między mamą a dzieckiem.

Jeśli z jakichś powodów nie możesz karmić piersią, powinnaś wybrać mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka odpowiednie będzie mleko początkowe. Dostarcza ono wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz zawiera lekkostrawny cukier mleczny – laktozę. Mleko początkowe możesz podawać jako wyłączny pokarm lub jako uzupełnienie karmienia naturalnego. Więcej informacji na ten temat uzyskasz od swojej położnej lub pediatry.

Gdy maluch skończy 6. miesięcy, przejdź na mleko następne. Jest to mleko przeznaczone dla starszych niemowląt w okresie rozszerzania diety jako element urozmaiconego jadłospisu. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i ochronne, dopasowane do rozwijającego się organizmu malucha. Mleko następne dostarcza Twojemu dziecku cennych kwasów tłuszczowych Omega-3 (ALA), ważnych dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych oraz witamin i składników mineralnych, potrzebnych w tym okresie.

Po 10. miesiącu, możesz zacząć podawać szkrabowi mleko następne Bebiprima 3, jako część zbilansowanej diety. Bebiprima 3 dostarcza dziecku wartościowej energii, ważnych składników odżywczych i budulcowych, a dzięki większej zawartości skrobi jest bardziej sycące niż mleko Bebiprima 2. Żelazo, cynk, jod, wapń, witaminy i pełnowartościowe białko wspierają zdrowy rozwój Twojej pociechy. Dzięki temu może ona każdego dnia odkrywać świat i zdobywać nowe umiejętności.

W okresie rozszerzania diety maluch powinien spożywać około 5 posiłków dziennie. Każdy nowy posiłek (np. kaszka czy danie) powinny zastępować jeden posiłek mleczny.

Mleko krowie, ze względu na swój skład nie jest odpowiednie dla niemowląt i dlatego nie powinno być podawane w pierwszym roku życia dziecka.

Czym różni się mleko początkowe od mleka następnego?

Mleko początkowe dla niemowląt zostało tak opracowane, aby pokrywało całkowite zapotrzebowanie na składniki odżywcze dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia i dlatego może być podawane jako wyłączny pokarm. Możliwe jest także podawanie mleka początkowego jako uzupełnienie karmienia naturalnego.

Mleko następne zawiera m.in. więcej żelaza i mniej tłuszczu niż mleko początkowe, dzięki czemu jest odpowiednie dla starszych niemowląt, w okresie rozszerzania diety. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, przez co w niektórych przypadkach konieczne może być wcześniejsze wprowadzenie mleka następnego do diety dziecka. Taką decyzję powinnaś podjąć wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jak należy przygotować mleko modyfikowane?

Dokładne informacje na temat przygotowania, dozowania oraz przechowywania mleka znajdziesz na stronie z informacją o mleku Bebiprima.

Jak długo mogę przechowywać otwarte opakowanie mleka?

Po odmierzeniu odpowiedniej ilości proszku, zamknij szczelnie pudełko i przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu. Zużyj zawartość pudełka w ciągu 3 tygodni od otwarcia.

Ile porcji mleka w ciągu dnia powinno otrzymać moje dziecko?

Ile porcji mleka w ciągu dnia powinno otrzymać moje dziecko?

Każde dziecko ma inne potrzeby żywieniowe, dlatego liczba i objętość porcji w ciągu dnia będą się różnić. Na opakowaniu mleka znajdziesz wskazówki dotyczące liczby i objętości porcji w ciągu dnia w zależności od wieku dziecka. Są to jednak wielkości orientacyjne, a odstępstwa są nieuniknione. Dzieci najlepiej wiedzą, ile mleka potrzebują i same ustalają, ile zjedzą. Nie powinnaś się niepokoić, jeśli Twoja pociecha nie wypije całej porcji. To świadczy tylko o tym, że jest już najedzona. Pamiętaj – nie podawaj ponownie reszty mleka pozostałej w butelce.

Czy mogę podać mleko krowie już w pierwszym roku życia dziecka?

Mleko krowie, ze względu na swój skład, nie jest odpowiednie dla niemowląt i dlatego nie powinno być podawane w pierwszym roku życia dziecka. Główną przyczyną jest zbyt wysoka zawartość białka oraz nieodpowiednia dla dzieci zawartość składników odżywczych. Dlatego skład mleka jest odpowiednio dopasowany do jego potrzeb.

Mleko krowie może być natomiast dodawane w niewielkich ilościach do gotowych posiłków w słoiczkach – informację o zawartości mleka krowiego zawsze znajdziesz na etykiecie produktu.

Rozszerzanie diety

Posiłki uzupełniające – co to właściwie oznacza?

Posiłki uzupełniające to wszystkie pokarmy stałe i płynne, oprócz mleka matki, mleka początkowego i mleka następnego, które niemowlę lub małe dziecko otrzymuje w ramach zbilansowanej diety. Produktami uzupełniającymi są m.in.: przeciery warzywne i mięsne, kaszki, owoce, herbatniki, soki, herbatki czy nektary owocowe.

Aby zapewnić swojemu dziecku zdrowy rozwój i zbilansowaną dietę, rozszerzanie diety rozpocznij nie wcześniej niż po ukończonym 4. miesiącu życia dziecka i nie później niż po 6. miesiącu życia.

Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego decyzję o wprowadzeniu do diety pokarmów uzupełniających podejmij na podstawie indywidualnego rozwoju i potrzeb żywieniowych Twojej pociechy.

Jak powinnam rozszerzać dietę mojego dziecka?

Rozszerzanie diety najlepiej rozpocząć w południe, kiedy dziecko jest bardziej skłonne do kulinarnych eksperymentów. Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo i w małej ilości. W ten sposób łatwiej będzie Ci wychwycić składnik, który uczula Twoją pociechę. Na początek odpowiednia będzie marchewka – przed porą karmienia podaj maluchowi kilka łyżeczek nowego produktu. Następnie zwiększaj stopniowo podawaną porcję – idealna będzie wówczas „Młoda marchewka z ziemniakami” Bebiprima. Gdy maluch przyzwyczai się do nowych smaków, możesz zaproponować mu pierwsze dania Bebiprima po 4. miesiącu. Gdy szkrab zacznie zjadać cały słoiczek, będzie otrzymywać wówczas pełnowartościowy posiłek i nie będziesz musiała dokarmiać go piersią czy mlekiem modyfikowanym. Na podwieczorek lub jako przekąskę możesz podać dziecku kilka łyżeczek przecieru owocowego Bebiprima.

Więcej informacji na temat wprowadzania nowości do diety dziecka znajdziesz w poradniku Bebiprima.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść łyżeczką?

Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoja pociecha jest gotowa na rozszerzanie diety, skonsultuj się ze swoim pediatrą.

Nowe produkty podawaj szkrabowi miękką plastikową łyżeczką, która jest jednocześnie wąska i płaska. Sprawdzaj także temperaturę produktu – maluch może odmówić jedzenia zbyt ciepłego lub zimnego dania. Do nauki jedzenia wybierz odpowiedni moment – zbyt głodne dziecko może szybko stracić ochotę na jedzenie łyżeczką. Staraj się podawać posiłki uzupełniające codziennie o tej samej porze. Jeśli jednak Twoja pociecha będzie odmawiała jedzenia, zrób kilka dni przerwy i spróbuj ponownie. Możesz także dać maluchowi łyżeczkę do ręki, aby mógł ją dokładnie obejrzeć i się do niej przekonać.

Co właściwie oznacza „obiadek”?

Obiadek to kompletny, zbilansowany posiłek dla Twojego dziecka. Składa się z warzyw, dodatku w postaci ziemniaków, ryżu czy makaronu oraz z mięsa/ryby lub produktu mlecznego, np. „Marchewka z ziemniaczkami i delikatną wołowiną”, „Spaghetti bolognese” czy „Jarzynki z ryżem i indykiem”.

Ile płynów powinno otrzymywać moje dziecko?

W pierwszych 4 – 6 miesiącach życia dziecka mleko matki i mleko modyfikowane w pełni zaspokajają zarówno głód jak i pragnienie malucha. Jedynie w sytuacjach wyjątkowych, np. w upalne dni lub w czasie gorączki, Twoje dziecko może potrzebować dodatkowych płynów w postaci wody lub herbatki. Gdy rozpoczynasz rozszerzanie diety szkraba, coraz ważniejsze staje się podawanie dodatkowych płynów. Ich ilość zależy od tego, jak często maluch karmiony jest piersią lub mlekiem modyfikowanym. Początkowo Twoje dziecko będzie piło niewiele, ponieważ mleko będzie zaspokajać jego pragnienie. Gdy jego dieta będzie się składać z minimum 3 posiłków uzupełniających, należy do każdego posiłku podawać zawsze coś do picia.

W 2. półroczu życia Twoje dziecko potrzebuje dziennie ok. 500 ml płynów, łącznie z mlekiem.

Jakie płyny są najlepsze dla mojego dziecka?

Jakie płyny są najlepsze dla mojego dziecka?

Najlepsza dla Twojego dziecka będzie przegotowana woda lub niegazowana woda mineralna. Możesz także podawać herbatki dla dzieci (z zaleceniem wiekowym) czy sok rozcieńczony przegotowaną wodą. Płyny podawaj po posiłku – podane przed porą karmienia mogą zmniejszyć apetyt dziecka.

Dlaczego tak ważne jest podawanie produktów z zaleceniem wiekowym?

W pierwszym roku życia Twoje dziecko jest jeszcze bardzo delikatne, ponieważ jego układ pokarmowy oraz układ odpornościowy nie są w pełni rozwinięte. Twoja pociecha potrzebuje dlatego specjalnego pożywienia, które dostarczy jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Pamiętaj! Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia wiekowe podane na opakowaniach produktów dla dzieci.

Jak długo po otwarciu mogę podać zawartość słoiczka?

Słoiczek z niepodgrzaną porcją obiadku przechowuj zamknięty w lodówce i zużyj następnego dnia. Słoiczek z pozostałą porcją przecieru owocowego powinien być także przechowywany w lodówce i zużyty w ciągu 3 dni od otwarcia.

Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia zamieszczone na etykiecie produktu.