8. - 11. MIESIĄC

Czas na naukę gryzienia!

Nadszedł czas, kiedy Twoja pociecha robi się coraz bardziej samodzielna. Siedzi przy stole w swoim własnym krzesełku i towarzyszy Wam podczas wspólnych posiłków. Potrafi także coraz sprawniej posługiwać się łyżeczką. Malec przyzwyczaił się do nowej konsystencji produktów i z zadowoleniem pałaszuje małe kawałki warzyw czy owoców.

Produkty Bebiprima z wyczuwalnymi cząstkami miękkich warzyw czy owoców są doskonałe w okresie nauki gryzienia, ponieważ zachęcają dzieci do żucia. Dodatkowo zawierają wiele składników odżywczych ważnych dla prawidłowego rozwoju Twojego szkraba.

Zaufaj swojej intuicji i... Bebiprimie!

8. – 11. miesiąc: dobrze wiedzieć…

  • Mleko jest nadal podstawą żywienia Twojego dziecka, jednak jego udział w codziennej diecie się zmniejsza. Możesz kontynuować karmienie piersią lub podawać maluchowi mleko następne po 6. miesiącu życia lub mleko następne Bebiprima 3 po 10. miesiącu życia.
  • Pamiętaj! Posiłki mięsne są bardzo ważnym źródłem żelaza – mogą być podawane codziennie.

Wskazówki dotyczące rozszerzania diety:

 • Gdy pojawią się pierwsze ząbki, powinnaś podawać dziecku posiłki zawierające wyczuwalne cząstki składników, które doskonale wspierają naukę gryzienia.
 • Jeśli Twoje dziecko radzi sobie z gryzieniem, możesz zaproponować mu coś do pochrupania, np. pieczywo typu graham, kawałki surowych owoców czy miękkich warzyw. Pamiętaj, aby w tym czasie nie spuszczać dziecka z oka. 
 • Po 7. miesiącu możesz podawać już swojemu szkrabowi różne rodzaje kaszy.
 • Gdy maluch umie już jeść samodzielne, warto rozpocząć naukę wspólnego jedzenia przy stole. Staraj się, aby posiłki podawane były mniej więcej o tych samych porach – dzięki temu wyrobisz w nim zdrowe nawyki żywieniowe.
 • Po 10. miesiącu życia dziecka możesz wprowadzić do jego diety mleko następne Bebiprima 3, które dostarczy maluchowi niezbędnych składników odżywczych, dopasowanych do jego potrzeb w tym wieku. Mleko krowie nie jest wskazane w pierwszym roku życia ze względu na nieodpowiednią ilość składników odżywczych. 
 • Pamiętaj o podawaniu płynów!
  Najlepsza dla dziecka w 1 roku życia jest woda. Możesz także podawać niesłodzone herbatki  owocowe lub owocowo- ziołowe oraz niesłodzone  soki owocowe 100% (najlepiej w otwartym kubeczku), jednak nie w większej ilości niż 150 ml na dobę.
 • Dbaj o ząbki – już od pojawienia się pierwszych ząbków należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Początkowo możesz przemywać zęby i dziąsła dziecka wacikiem nasączonym wodą. Gdy maluch będzie miał więcej zębów, możesz stosować specjalną szczoteczkę dla niemowląt. Używanie pasty do zębów nie jest konieczne w tym okresie.