6. – 7. MIESIĄC

Urozmaicony jadłospis!

Twoje dziecko skończyło właśnie 6 miesięcy! Jeśli do tej pory karmiłaś malucha wyłącznie piersią, nadszedł czas, aby wprowadzić do jego diety posiłki uzupełniające. Twój szkrab jest teraz bardzo aktywny i potrzebuje dużo energii. Mleko mamy jest dla niego najlepszym pokarmem, ale z czasem może przestać zaspokajać jego zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dlatego zaleca się podawanie dzieciom w tym wieku także innych posiłków.

Więcej na temat początkowego etapu rozszerzania diety przeczytasz tutaj.

Jeśli jednak już wcześniej wprowadziłaś do diety malucha posiłki uzupełniające, nadszedł czas na urozmaicenie jadłospisu. Zaproponuj dziecku nowe smaki: gotowe kaszki na dobranoc czy desery owocowo-zbożowe. Twoja pociecha na pewno znajdzie wśród produktów Bebiprima swoje ulubione smaki.

Odkrywaj nowe smaki z Bebiprimą!

6. – 7. miesiąc: dobrze wiedzieć…

  • II półrocze życia dziecka to okres zwiększonego zapotrzebowania na energię – Twoje dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać i poznawać świat. Mleko jest podstawą jego żywienia, potrzebuje jednak także dodatkowych źródeł energii, np. w postaci kaszek czy pełnowartościowych posiłków.
  • Pamiętaj, aby nie dosalać posiłków dla dziecka. Pozwól mu odkrywać pełnię nowych smaków. To co nam, rodzicom, może wydawać się „bez smaku“, małym smakoszom na pewno posmakuje.

Wskazówki dotyczące rozszerzania diety:

 • W tym okresie możemy powoli zacząć  przechodzić z produktów o konsystencji papki do produktów, które zawierają delikatnie wyczuwalne cząstki składników sprzyjające nauce gryzienia.
 • Jeśli wprowadziłaś już przeciery warzywne i owocowe do diety dziecka, możesz podać mu pierwsze pełnowartościowe posiłki zawierające mięso lub ryby morskie. Z mięsa wybieraj  drób, królika, jagnięcinę czy wołowinę.
 • Na drugie śniadanie lub podwieczorek możesz podać maluchowi deser owocowy ze zbożami, np. Owoce z musli Bebiprima, który doskonale zaspokoi głód i doda energii do dalszej zabawy. Pamiętaj, aby nowe smaki wprowadzać stopniowo – na początku podaj dziecku kilka łyżeczek deseru, a gdy przyzwyczai się do nowej konsystencji, możesz zwiększać jego porcje.
 • Karmienia wieczorne mlekiem możesz zastąpić samodzielnym posiłkiem mlecznym – np. gotową kaszką w słoiczku, np. Kaszką na dobranoc waniliową. Kaszki idealnie nadają się na wieczór, ponieważ są wyjątkowo sycące.
 • Po 6 miesiącu powinnaś także wprowadzić do diety dziecka jajka, które są bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm dziecka. A ponadto zwierają wiele cennych witamin i składników mineralnych.
 • Po 6. miesiącu możesz podawać już swojemu szkrabowi  różne przetwory mleczne, jak jogurty, serki czy kefiry.
 • Pamiętaj o podawaniu odpowiedniej ilości płynów – Twój maluch zjada teraz kilka pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, dlatego powinnaś podawać mu wodę, ale także możesz podać niesłodzone herbatki  owocowe lub owocowo- ziołowe lub niesłodzone  soki owocowe 100% (najlepiej w otwartym kubeczku), jednak nie w większej ilości niż 150 ml na dobę.